سمند EF7 موتور ملی

samand ef7

سمند EF7 موتور ملی

سمند خودروی ملی

IKCO
IKCO

خودروی سمند اولین خودروی طراحی شده ایرانی و معروف به خودروی ملی می باشد . از همان ابتدا که سمند وارد بازار شد تا به امروز انواع آزمایشات روی این خودرو توسط شرکتهای مختلف صورت گرفته که در نهایت باعث افزایش کارایی و کاهش آلایندگی و بهبود دوام خودروی سمند شد.

سمند-موتور-ملی
سمند-موتور-ملی

سمند EF7 موتور ملی ، روغن موتور و گیربکس اتوماتیک

سمند EF7 موتور ملی ؛ در سایت اویل بست ، تیم مجله اینترنتی اویل یست ؛ طی رسالت آگاه سازی و سپس خرید محصولات روانکاری خودرویی برای اکثر خودروهای پر تیراژ و پرطرفدار داخلی و وارداتی تحلیل جامع ارائه نموده است . ما در این مقاله با هدف معرفی خودروسازی ایران خودرو و بیان مشخصات و قابلیت خودروی  سمند EF7 موتور ملی به تفصیل در مورد روغن موتور مناسب ، سمند EF7 موتور ملی و سایر محصولات روانکاری از قبیل روغن گیربکس دستی ، روغن گیربکس اتوماتیک و انواع فیلتر روغن موتور و فیلتر هوا و کابین مناسب برای سمند EF7 موتور ملی می پردازیم.


در صورت نیاز میتوانید از فهرستی که در ابتدای مقاله وجود دارد نسبت به خواندن بخش مورد نظر خود اقدام نمایید ولی پیشنهاد ما این است که کل مقاله را مطالعه نمایید که وقتی در حدود 5 دقیقه از شما میگیرد.


حجم روغن موتور سمند EF7 موتور ملی با تعویض فیلتر روغن :

سمند EF7 موتور ملی ، موتور EF7

 • موتور 1700 سی سی : 5 لیتر

سطح کیفی روغن موتور سمند EF7 موتور ملی

 • API : سطح کیفیت  SN و SM  را میتوانید انتخاب نمایید .
 • SAE: برای هوای گرم روغن موتور 10W40 و برای هوای سرد و زمستان روغن 5W40 توصیه می شود.
 • برای اکثر آب و هوای ایران همان 10W40 مناسب می باشد.

سطح کیفی روغن گیربکس سمند EF7 موتور ملی

 • دنده اتوماتیک : 6 لیتر روغن گیربکس SPIII یا MULTI
 • دنده دستی: 2 لیتر روغن گیربکس 75W80 GL-4 یا 75W90

تولد سمند EF7 موتور ملی

در یکی از پروژه های بلند پروازانه شرکت ایران خودرو با کمک یک شرکت مطرح آلمانی به صورت مشترک اقدام به طراحی موتوری خاص برای یک سمند ملی جدید نمودند. این موتور که بعدها با نام EF7 یا ای اف سون یا ایی اف هفت نیز شناخته شده است در خودروی سمند روانه بازار شد.

موتور ملی برای سمند

موتور EF7 یک موتور طراحی شده برمبنای سوخت گاز طبیعی یا به اصطلاح پایه گاز سوز می باشد. سمند EF7  پایه گاز سوز همواره طرفداران و مخالفانی داشته است .

توجه به این نکته ضروری است که موتور EF7 در سال 2008 جزء 3 موتور برتر طراحی شده برمبنای سوخت گاز طبیعی در دنیا بوده است و در همان سال جزء 10 موتور برتر طراحی شده ی سال انتخاب شده است.

این خودرو از نظر طراحی بدنه خیلی تفاوت با سایر مدلهای سمند که در مقاله مناسب ترین روغن موتور برای سمند به طور مفصل به آن پرداخته شده ندارد ولی در مورد موتور تفاوت های فراوانی دارند که در این مقاله به آنها می پردازیم.

یکی از نکات منفی در سمند کم کردن روغن موتور می باشد که اگر مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید با ارائه راه حل گروه فنی اویل بست دیگر با آن مشکلی نخواهید داشت.

SAMAND
SAMAND

پنج خصوصیات مهم سمند موتور ملی EF7

 1. طراحی اساسی برمبنای احتراق با سوخت گاز طبیعی
 2. استاندارد یورو 5
 3. موتور کم مصرف با قدرت بالا
 4. تنظیم هیدرولیکی سوپاپ ها و استفاده از 16 سوپاپ CVVT
 5. موتور 4 سیلندر خطی بلوک چدنی و سرسیلندر آلومینیومی

استفاده از تکنولوژی CVVT در سمند موتور ملی EF7

این تکنولوژی باعث کاهش مصرف تا حدود 10 درصد در این موتور می شود و در نتیجه باعث کاهش آلایندگی این موتور می شود و با کمک این سیستم همواره گشتاور بالا در دسترس خواهد بود.

موتور EF7

 در سالهای اخیر شرکت ایران خودرو باز هم طبق روال گذشته خود که استفاده از یک نوع موتور در انواع خودروهای تولیدی این شرکت است ، این بار با کمک این موتور انواع مدلهای خودرو دنا را طراحی و تولید و روانه بازار کرد.

مدتی قبل ایران خودرو اینکار را برای موتور TU5 انجام داده بود. این موتور نیز در بیش از 4 گروه از محصولات ایران خودرو استفاده شده است و حتی به صورت تحقیقاتی برای خودروی سمند و ال90 هم بررسی شده است. در صورت علاقه مقالات مربوط به موتور TU5 و خودرو L90 را مطالعه نمایید.

خصوصیات فنی خاص موتورملی EF7

 • استفاده از دریچه گاز برقی کالیبره شده که قابلیت استفاده برای سوخت گاز طبیعی و بنزین را دارد و به هیچ وجه باعث تغییر در عملکرد سیستم و ایجاد افت توان در سیستم نمی شود.
 • استفاده از پمپ روغن OIL POMP مستقیم برای روغن رسانی به تمام قطعات خودرو که باعث شده این قطعه به صورت مستقیم با میل لنگ در ارتباط باشد و با حذف زنجیر و چرخ دنده و کاسه نمد مربوطه هزینه نگهداری پایین بیاید و موتور بسیار بی صدا کار کند.

روغنهای مناسب برای خودروی سمند موتورملی EF7

 • روغن موتور 

برای خودروی سمند ملی EF7 طبق دفترچه این محصول شرکت ایران خودرو پیشنهاد استفاده از روغن با سطح کیفیت API SL  یا بالاتر و  سطح ویسکوزیته SAE 10W40 برای آب و هوای ایران مناسب می باشد.

 •  فیلتر روغن

در این خودرو از فیلتر روغن کاغذی که زیر درپوش پلیمری در قسمت پشتی موتور قرارگرفته استفاده شده است. در مورد فیلتر روغن توجه به این نکته ضروریه که فیلتر استاندارد باعث فیلتراسیون بهتر روغن موتور به داخل موتور و افزایش عمر قطعات داخلی موتور می شود.

برای روغن موتور هم بهتر است از روغنهای سنتتیک استفاده نمایید. همانطور که می دانید روغنهای سنتتیک داری ساختار مولکولی منظمی هستند که در صورت استفاده به میزان یکسان و همگن به کل قطعات موتور روغن رسانی می نمایند و استفاده از یک روغن با این خواص باعث افزایش عمر بالای موتور می گردند. به عکس زیر دقت نمایید.

روغن پایه
روغن پایه

ذکر این مطلب در اینجا خالی از لطف نیست که خیلی از دوستانی که از کم کردن روغن موتور در این خودرو رنج می برند به دلیل استفاده از روغنهای معدنی یا غیر سنتتیک هست. شما با استفاده از روغن سنتتیک قطعا با کم کردن روغن خداحافظی خواهید کرد.

با توجه به اینکه در مقالات این سایت از گروه های علمی و تجربی مرتبط بهرمند میشویم ، همه ی دوستان صاحب نظر روغن موتور لیکومولی را برای این منطور پیشنهاد دادن ، چرا که این روغن (لیکومولی) همچنان بعد از 20 سال حضور در بازار ایران به همان کیفیت بالای یک محصول آلمانی ، روغن موتور تولید و روانه بازار می نماید. استفاده از این روغن برای این خودرو حتی برای یکبار هم ارزش بالایی دارد.

روغن موتورهای 10W40 مناسب برای سمند ملی EF7

برند لیکومولی

 برای بررسی محصولات لیکومولی برای سمند موتور ملی بهتر است از این دو لینک محصول که هر دوی آنها روغنهای با سطح SAE 10W40 و روغنهای سنتتیک لایش لایف و نیمه سنتتیک سوپر تورینگ با API SL , SM  می باشند بسیار کارایی بالایی را خلق می کنند ، استفاده نمایید.

نکات مهم در تعویض روغن سمند ملی EF7

 1. استفاده از روغن سنتتیک
 2. استفاده از فیلتر روغن با کیفیت بالا و تعویض این قطعه با هر بار تعویض روغن موتور
 3. از آنجایی که رسوبات ناشی از کمبود سوخت در مخازن سوخت گاز و باک بنزین در زمان احتراق وارد محفظه احتراق شده یا بر روی سوزنهای انژکتور تاثیر منفی مستقیم و  بر کیفیت روغن موتور تاثیر منفی غیر مستقیم می گذارد همواره در مخازن سوخت کافی داشته باشید.
 4. دقت نمایید که همواره از فیلترهوای استاندارد استفاده نموده و از باد گیری جهت تمیز کردن آن جدا خودداری نمایید.
 5. حجم روغن موتور سمند ملی EF7 به میزان 5/5  لیتر می باشد، بهتر است برای تخلیه کامل روغن در این خودرو به علت طراحی خاص کارتل حتما پیچ کارتل باز شود و از پایین تخلیه شود.

نظرات (6)

حبیب

بسیار عالی?
اما ما همیشه پنج و دویست پنجاه استفاده کردیم.. این موضوع باعث فشار به موتور شده آیا؟

  سلام
  بله قطعا همینطوره

هدایت

سلام تودفترچه سمند ملی نوشته که باتعویض فیلتر پنج ونیم لیتر روغن بریزید شما از کجا۵ لیتر میگین

  با سلام و احترام
  با هر دو لیتراژ سطح روغن فول هست.

مهدی طالبی

سلام،ممنون از توضیحاتتان… من از روغن بهران رانا استفاده میکنم وهربار باتعویض فیلتر روغنش پنج ونیم لیتر ازین روغن رواستفاده میکنم.سوالم اینکه باهربارتعویض روغن چندکیلومتر میتونیم مسافت طی کنیم؟

  سلام
  برای روغن موتور بهران 4 هزار کیلومتر کافی هست.