سمند EF7 موتور ملی

samand ef7

سمند EF7 موتور ملی

سمند خودروی ملی

IKCO
IKCO

خودروی سمند اولین خودروی طراحی شده ایرانی و معروف به خودروی ملی می باشد . از همان ابتدا که سمند وارد بازار شد تا به امروز انواع آزمایشات روی این خودرو توسط شرکتهای مختلف صورت گرفته که در نهایت باعث افزایش کارایی و کاهش آلایندگی و بهبود دوام خودروی سمند شد.

سمند-موتور-ملی
سمند-موتور-ملی

سمند EF7 موتور ملی ، روغن موتور و گیربکس اتوماتیک

سمند EF7 موتور ملی ؛ در سایت اویل بست ، تیم مجله اینترنتی اویل یست ؛ طی رسالت آگاه سازی و سپس خرید محصولات روانکاری خودرویی برای اکثر خودروهای پر تیراژ و پرطرفدار داخلی و وارداتی تحلیل جامع ارائه نموده است . ما در این مقاله با هدف معرفی خودروسازی ایران خودرو و بیان مشخصات و قابلیت خودروی  سمند EF7 موتور ملی به تفصیل در مورد روغن موتور مناسب ، سمند EF7 موتور ملی و سایر محصولات روانکاری از قبیل روغن گیربکس دستی ، روغن گیربکس اتوماتیک و انواع فیلتر روغن موتور و فیلتر هوا و کابین مناسب برای سمند EF7 موتور ملی می پردازیم.


در صورت نیاز میتوانید از فهرستی که در ابتدای مقاله وجود دارد نسبت به خواندن بخش مورد نظر خود اقدام نمایید ولی پیشنهاد ما این است که کل مقاله را مطالعه نمایید که وقتی در حدود 5 دقیقه از شما میگیرد.


حجم روغن موتور سمند EF7 موتور ملی با تعویض فیلتر روغن :

سمند EF7 موتور ملی ، موتور EF7

 • موتور 1700 سی سی : 5 لیتر

سطح کیفی روغن موتور سمند EF7 موتور ملی

 • API : سطح کیفیت  SN و SM  را میتوانید انتخاب نمایید .
 • SAE: برای هوای گرم روغن موتور 10W40 و برای هوای سرد و زمستان روغن 5W40 توصیه می شود.
 • برای اکثر آب و هوای ایران همان 10W40 مناسب می باشد.

سطح کیفی روغن گیربکس سمند EF7 موتور ملی

 • دنده اتوماتیک : 6 لیتر روغن گیربکس SPIII یا MULTI
 • دنده دستی: 2 لیتر روغن گیربکس 75W80 GL-4 یا 75W90
 • فیلتر سمند EF7

  پکیج فیلتر سمند موتور EF7

  179,950 تومان
  پکیج فیلتر سمند EF7 شامل موارد زیر می باشد : فیلتر هوای سمند EF7 فیلتر روغن سمند EF7 فیلتر کابین سمند EF7 فیلتر بنزین سمند EF7 - پلیمری یا فلزی برند تکساز ، باوین (صادراتی)
  8%
  بهران رانا 10W40بهران رانا 10W40 SM

  روغن موتور بهران رانا 10W40

  442,200 تومان
  روغن بهران رانا 10W40 روغن موتور بهران رانا با سطح کیفیت SAE 10W40 و API SM یک روغن موتور سنتتیک می باشد که تحت استاندارد یورو 5 می باشد. 
 • تعویض روغن سمند ملی

  تعویض روغن سمند ملی EF7

  925,000 تومان
  کیت کامل تعویض روغن موتور سمند EF7 روغن مناسب برای موتور EF7 روغنی با SAE  مطابق با 10W40 و API حداقل SL می باشد.با این سبد تعویض روغن پیشنهادی سایت اویل از روغن موتورکاسترول با خیال راحت از صدای کم خودروی خود لدت ببرید.ما در این سبد برای خودروی شما روغن سنتتیک کاسترول  با API : SM به نام کاسترول مگناتک و فیلتر روغن موتور و فیلتر هوا در نظر…
 • کیت تعویض روغن موتور سمند ملی

  بسته تعویض روغن سمند ملی

  799,000 تومان
  ویژگی‌های بسته کامل تعویض روغن موتور برای سمند Complete package of engine oil replacement for Samand برند روغن موتور: LIQUI MOLY کارکرد روغن موتور و فیلترها : 10 هزار کیلومتر کاهش صدای موتور  مقاومت حرارتی بالای روغن موتور صرفه­ جویی محسوس در مصرف سوخت با سطح کیفیت  10W40 فول سنتتیک روانکاری عالی و مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون
  الف ، بهتام روانکار 10W404 لیتری-1الف ، برند فرانسوی توتال و الف,

  روغن موتور ELF بهتام رنوویشن 4لیتر

  479,000 تومان
  روغن موتور بنزینی سنتتیک با عملکرد مناسب است که برای روانکاری خودرو های با طراحی موتور سال 2004 و بعد از آن تا 2010 ، پیشنهاد می شود. الف رنوویشن ،  10W40 با استفاده از روغن پایه سنتتیک تولید می شود. ترکیبات و نحوه عملکرد روغن ELF رنوویشن بهتام  روغن موتور ELF اولوشن یا بهتام رنوویشن 10W40 سطح کیفیت SAE 10W40 و API SL/CF یک روغن موتور سنتتیک می باشد…
  بهتام کوانتیک _ توتال 7000 سابقتوتال - بهتام روانکار - به توتال سابق

  روغن موتور توتال 7000 – بهتام

  شروع از : 462,699 تومان
  روغن موتور بنزینی سنتتیک با عملکرد مناسب است که برای روانکاری خودرو های با طراحی موتور سال 2004 و بعد از آن تا 2010 ، پیشنهاد می شود. بهتام کوانتیک ، توتال 7000  10W40 با استفاده از روغن پایه سنتتیک تولید می شود. ترکیبات و نحوه عملکرد روغن بهتام کوانتیک 10W40 روغن موتور توتال 7000 یا بهتام کوانتیک 10W40 سطح کیفیت SAE 10W40 و API SL/CF یک روغن موتور سنتتیک…
  12%
  بهران-سوپر-پیشتاز-10w40.jpgبهران-سوپرپیشتاز-40-10

  روغن موتور بهران سوپر پیشتاز 10W40

  369,000 تومان
  روغن بهران سوپر پیشتاز 10W40 SL دارای تاییدیه : مرسدس بنز با شماره MB 229.1  و MB 229.3 استاندارد رنو با شماره استاندارد Renault RN0700  فولکس واگن با شماره استاندارد VW 502.00/505.00 

تولد سمند EF7 موتور ملی

در یکی از پروژه های بلند پروازانه شرکت ایران خودرو با کمک یک شرکت مطرح آلمانی به صورت مشترک اقدام به طراحی موتوری خاص برای یک سمند ملی جدید نمودند. این موتور که بعدها با نام EF7 یا ای اف سون یا ایی اف هفت نیز شناخته شده است در خودروی سمند روانه بازار شد.

موتور ملی برای سمند

موتور EF7 یک موتور طراحی شده برمبنای سوخت گاز طبیعی یا به اصطلاح پایه گاز سوز می باشد. سمند EF7  پایه گاز سوز همواره طرفداران و مخالفانی داشته است .

توجه به این نکته ضروری است که موتور EF7 در سال 2008 جزء 3 موتور برتر طراحی شده برمبنای سوخت گاز طبیعی در دنیا بوده است و در همان سال جزء 10 موتور برتر طراحی شده ی سال انتخاب شده است.

این خودرو از نظر طراحی بدنه خیلی تفاوت با سایر مدلهای سمند که در مقاله مناسب ترین روغن موتور برای سمند به طور مفصل به آن پرداخته شده ندارد ولی در مورد موتور تفاوت های فراوانی دارند که در این مقاله به آنها می پردازیم.

یکی از نکات منفی در سمند کم کردن روغن موتور می باشد که اگر مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید با ارائه راه حل گروه فنی اویل بست دیگر با آن مشکلی نخواهید داشت.

SAMAND
SAMAND

پنج خصوصیات مهم سمند موتور ملی EF7

 1. طراحی اساسی برمبنای احتراق با سوخت گاز طبیعی
 2. استاندارد یورو 5
 3. موتور کم مصرف با قدرت بالا
 4. تنظیم هیدرولیکی سوپاپ ها و استفاده از 16 سوپاپ CVVT
 5. موتور 4 سیلندر خطی بلوک چدنی و سرسیلندر آلومینیومی

استفاده از تکنولوژی CVVT در سمند موتور ملی EF7

این تکنولوژی باعث کاهش مصرف تا حدود 10 درصد در این موتور می شود و در نتیجه باعث کاهش آلایندگی این موتور می شود و با کمک این سیستم همواره گشتاور بالا در دسترس خواهد بود.

موتور EF7

 در سالهای اخیر شرکت ایران خودرو باز هم طبق روال گذشته خود که استفاده از یک نوع موتور در انواع خودروهای تولیدی این شرکت است ، این بار با کمک این موتور انواع مدلهای خودرو دنا را طراحی و تولید و روانه بازار کرد.

مدتی قبل ایران خودرو اینکار را برای موتور TU5 انجام داده بود. این موتور نیز در بیش از 4 گروه از محصولات ایران خودرو استفاده شده است و حتی به صورت تحقیقاتی برای خودروی سمند و ال90 هم بررسی شده است. در صورت علاقه مقالات مربوط به موتور TU5 و خودرو L90 را مطالعه نمایید.

خصوصیات فنی خاص موتورملی EF7

 • استفاده از دریچه گاز برقی کالیبره شده که قابلیت استفاده برای سوخت گاز طبیعی و بنزین را دارد و به هیچ وجه باعث تغییر در عملکرد سیستم و ایجاد افت توان در سیستم نمی شود.
 • استفاده از پمپ روغن OIL POMP مستقیم برای روغن رسانی به تمام قطعات خودرو که باعث شده این قطعه به صورت مستقیم با میل لنگ در ارتباط باشد و با حذف زنجیر و چرخ دنده و کاسه نمد مربوطه هزینه نگهداری پایین بیاید و موتور بسیار بی صدا کار کند.

روغنهای مناسب برای خودروی سمند موتورملی EF7

 • روغن موتور 

برای خودروی سمند ملی EF7 طبق دفترچه این محصول شرکت ایران خودرو پیشنهاد استفاده از روغن با سطح کیفیت API SL  یا بالاتر و  سطح ویسکوزیته SAE 10W40 برای آب و هوای ایران مناسب می باشد.

 •  فیلتر روغن

در این خودرو از فیلتر روغن کاغذی که زیر درپوش پلیمری در قسمت پشتی موتور قرارگرفته استفاده شده است. در مورد فیلتر روغن توجه به این نکته ضروریه که فیلتر استاندارد باعث فیلتراسیون بهتر روغن موتور به داخل موتور و افزایش عمر قطعات داخلی موتور می شود.

برای روغن موتور هم بهتر است از روغنهای سنتتیک استفاده نمایید. همانطور که می دانید روغنهای سنتتیک داری ساختار مولکولی منظمی هستند که در صورت استفاده به میزان یکسان و همگن به کل قطعات موتور روغن رسانی می نمایند و استفاده از یک روغن با این خواص باعث افزایش عمر بالای موتور می گردند. به عکس زیر دقت نمایید.

روغن پایه
روغن پایه

ذکر این مطلب در اینجا خالی از لطف نیست که خیلی از دوستانی که از کم کردن روغن موتور در این خودرو رنج می برند به دلیل استفاده از روغنهای معدنی یا غیر سنتتیک هست. شما با استفاده از روغن سنتتیک قطعا با کم کردن روغن خداحافظی خواهید کرد.

با توجه به اینکه در مقالات این سایت از گروه های علمی و تجربی مرتبط بهرمند میشویم ، همه ی دوستان صاحب نظر روغن موتور لیکومولی را برای این منطور پیشنهاد دادن ، چرا که این روغن (لیکومولی) همچنان بعد از 20 سال حضور در بازار ایران به همان کیفیت بالای یک محصول آلمانی ، روغن موتور تولید و روانه بازار می نماید. استفاده از این روغن برای این خودرو حتی برای یکبار هم ارزش بالایی دارد.

روغن موتورهای 10W40 مناسب برای سمند ملی EF7

برند لیکومولی

 برای بررسی محصولات لیکومولی برای سمند موتور ملی بهتر است از این دو لینک محصول که هر دوی آنها روغنهای با سطح SAE 10W40 و روغنهای سنتتیک لایش لایف و نیمه سنتتیک سوپر تورینگ با API SL , SM  می باشند بسیار کارایی بالایی را خلق می کنند ، استفاده نمایید.

نکات مهم در تعویض روغن سمند ملی EF7

 1. استفاده از روغن سنتتیک
 2. استفاده از فیلتر روغن با کیفیت بالا و تعویض این قطعه با هر بار تعویض روغن موتور
 3. از آنجایی که رسوبات ناشی از کمبود سوخت در مخازن سوخت گاز و باک بنزین در زمان احتراق وارد محفظه احتراق شده یا بر روی سوزنهای انژکتور تاثیر منفی مستقیم و  بر کیفیت روغن موتور تاثیر منفی غیر مستقیم می گذارد همواره در مخازن سوخت کافی داشته باشید.
 4. دقت نمایید که همواره از فیلترهوای استاندارد استفاده نموده و از باد گیری جهت تمیز کردن آن جدا خودداری نمایید.
 5. حجم روغن موتور سمند ملی EF7 به میزان 5/5  لیتر می باشد، بهتر است برای تخلیه کامل روغن در این خودرو به علت طراحی خاص کارتل حتما پیچ کارتل باز شود و از پایین تخلیه شود.
  الف ، بهتام روانکار 10W404 لیتری-1الف ، برند فرانسوی توتال و الف,

  روغن موتور ELF بهتام رنوویشن 5لیتر

  589,900 تومان
  روغن موتور بنزینی سنتتیک با عملکرد مناسب است که برای روانکاری خودرو های با طراحی موتور سال 2004 و بعد از آن تا 2010 ، پیشنهاد می شود. الف رنوویشن ،  10W40 با استفاده از روغن پایه سنتتیک تولید می شود. ترکیبات و نحوه عملکرد روغن ELF رنوویشن بهتام  روغن موتور ELF اولوشن یا بهتام رنوویشن 10W40 سطح کیفیت SAE 10W40 و API SL/CF یک روغن موتور سنتتیک می باشد…
 • 21%
  روغن موتور آیسین 10W40 SN PLUS یک لیتری ساخت کره جنوبی

  روغن موتور آیسین 10W40 یک لیتر

  390,000 تومان
  AISIN 10W40 روغن آیسین 10W40 با سطح کیفیت +SN و به صورت سنتتیک  بوده و مناسب انواع خودروهای داخلی و خارجی می باشد، این روغن را می توان برای خودروهای توربو شارژ نیز استفاده نمود. مناسب برای انواع خودروهایی که برای آنها سطح کیفیت 10W40  توصیه شده است.
  castrol magnatec 10w40castrol

  روغن موتور کاسترول مگناتک 10W40

  635,000 تومان
   کاسترول مگناتک 10W40 کاسترول مگناتک 10W40 با ارائه حفاظت فوری از لحظه شروع کار به رانندگان کمک می کند تا از موتورهای اتومبیل خود محافظت کنند.  10W40 SM سنتتیک مناسب برای انواع خودروهای هیوندای و کیا و تویوتا
  روغن موتور هیوندای با سطح کیفیت SAE 10W40 و API SN10W40

  روغن موتور هیوندای اکستیر 10W40 SN یک لیتری

  170,000 تومان
  مزایای استفاده کننده حداکثر تمیز بودن موتور عمر طولانی موتور عملکرد عالی در برابر سرما و گرمایشی روغن موتور با کاراکتر طولانی مدت مصرف سوخت پایین مصرف روغن کم افزایش عمر سرویس از فیلتر ذرات سوخت افزایش سازگاری با محیط زیست به لطف جدیدترین فناوری سنتز

نظر خود را بنویسید