تندر 90 و بهترین روغن موتور L 90

مناسب ترین روغن موتور برای تندر 90

تندر 90 و بهترین روغن موتور L 90

تندر 90

تندر 90 روغن موتور و گیربکس اتوماتیک و دستی

تندر 90 ؛ در سایت اویل بست ، تیم مجله اینترنتی اویل یست ؛ طی رسالت آگاه سازی و سپس خرید محصولات روانکاری خودرویی برای اکثر خودروهای پر تیراژ و پرطرفدار داخلی و وارداتی تحلیل جامع ارائه نموده است . ما در این مقاله با هدف معرفی خودروسازی رنو و بیان مشخصات و قابلیت خودروهای تندر 90 به تفصیل در مورد روغن موتور مناسب ، تندر 90 و سایر محصولات روانکاری از قبیل روغن گیربکس دستی ، روغن گیربکس اتوماتیک و انواع فیلتر روغن موتور و فیلتر هوا و کابین مناسب برای تندر 90 می پردازیم.


در صورت نیاز میتوانید از فهرستی که در ابتدای مقاله وجود دارد نسبت به خواندن بخش مورد نظر خود اقدام نمایید ولی پیشنهاد ما این است که کل مقاله را مطالعه نمایید که وقتی در حدود 5 دقیقه از شما میگیرد.


حجم روغن موتور تندر 90 با تعویض فیلتر روغن :

تندر 90 – 1390 تا …

 • موتور 1600 سی سی : 4.8 لیتر

سطح کیفی روغن موتور تندر 90

 • API : سطح کیفیت  SL و SM  را میتوانید انتخاب نمایید .
 • SAE: برای هوای گرم روغن موتور 10w40 و برای هوای سرد و زمستان روغن 5w40 توصیه می شود.
 • برای اکثر آب و هوای ایران همان 10W40 مناسب می باشد.

سطح کیفی روغن گیربکس تندر 90

 • دنده اتوماتیک : 6.5 لیتر روغن گیربکس SP III یا MULTI
 • دنده دستی: 3 لیتر روغن گیربکس 75W80 GL-4

برای خودروی تندر 90 ، ال 90، تندر 90 پلاس و پارس تندر استفاده از 5 لیتر روغن موتور بلامانع است.

استفاده از موتور شوی لیکومولی به صورت یک درمیان در هنگام تعویض روغن موتور توصیه می شود.

تعویض فیلتر روغن در هر بار تعویض روغن موتور برای ال 90، تندر 90 پلاس و پارس تندر توصیه می شود.

تندر 90 

اویل بست در این مقاله در مورد مناسب ترین روغن موتور برای تندر90 می گوید :

همراهان گرامی در صورتی که فقط برای اطلاع از قیمت بهترین روغن موتور و گیربکس مناسب برای تندر90 وارد این سایت شدید پیشنهاد میکنم از چند بنری که در همین ابتدای مطلب آماده استفاده و قیمتها با خبر شوید ولی در صورت نیاز به اطلاعات فنی کامل میتوانید با مطالعه کل مقاله و همچنین از طریق لمس قسمت ارتباط سریع با ما در ارتباط باشید.

تندر 90 ، آشنایی

تندر ٩٠ که در بازار ایران  با نام لوگان مطرح می باشد، برعکس آنچه تصور میکنیم محصولی ازکارخانه رنو نمی باشد. تندر 90 توسط کارخانه داچیا در کشور رومانی تولید می‌شود که یکی از زیرمجموعه‌های کار خانه رنو می‌باشد که در قسمت بازرگانی  کارخانه رنو تصمیم‌گیری می‌شود که در چه کشورهایی با لوگو و نام رنو و در چه کشورهایی بانام و لوگوی شرکت داچیا تولید و عرضه گردد.

تندر ۹۰ در زمان عرضه در کشور مان در رومانی نیز تولید می‌شد و هدف از تولید این خودرو ارائه خودرویی مناسب با وضع اقتصادی آن زمان  به مردم رومانی و عرضه یک خودروی مقرون به صرفه و با کارایی بالا بود. یعنی خودرویی با قیمت اقتصادی که اتاقی بزرگ و جادار دارد.مدلی از تندر ۹۰ که قرار شد در ایران تولید شود در رومانی تولید نمی‌شد و این مدل با موتور ۱۶۰۰ سی سی ۱۱۰ اسب بخاری و تجهیزات الکتریکی تنها در ایران تولید می‌شد مدلی که در رومانی تولید می‌شد خودروی ساده‌تری بود و موتور ۱۴۰۰ سی سی داشت و آپشن های زیادی نداشت.

تندر 90 انواع مدل

 1. مدل E0:این مدل تندر 90 به عنوان مدل پایه از هیچ‌گونه امکانات جانبی برخوردار نیست، حتی فاقدتهویه مطبوع می باشد.
 2. مدل E1:در این مدل تندر 90 دو بسته  CP  یا همان بسته راحتی و بستهSP یا همان بسته ایمنی به مدل E1 اضافه گردید.
 3. مدل E2:در این مدل تندر 90 بستهPL  یا همان بسته تجملی به دو بسته .PS وPC اضافه گردید.

 سه مدل تندر 90 از نظر بدنه کاملا باهم دیگر مشابه بوده و فقط در امکانات با یکدیگر متفاوت می‌باشند، بجز اینکه در مدل E0 از سپرپلاستیکی مشکی رنگ استفاده شده اما رنگ سپر دو مدل دیگر با بدنه همرنگ است.شرکت ایران خودرو در آغاز هر سه مدل تندر 90 را تولید کرده و شرکت پارس خودرو بجز در موارد سفارشی صرفا به تولید مدل2 E این خودرو پرداخت.

تندر 90

تندر 90

 خودرو تندر90 با موتور 1600 سی سی و توان 110 اسب بخار را دارا می باشد.موتور تندر 90 دارای 16 سوپاپ بوده و دارای سیستم سوخت رسانی انژكتوری الكترونیكی می باشد.خودرو تندر 90 شاسی و ساختار بدنه بسیار محکم را دارد كه ضربات وارده به اتاق را در موقع تصادف به تمام قسمت های بدنه تقسیم كرده و از ورود مستقیم نیروی وارده در موقع تصادف به سرنشینان جلوگیری می كند.

 تندر 90 و ایمنی

از نکات قابل توجه تندر ۹۰ باید به ایمنی آن اشاره کرد. به صورت کلی ایمنی به دو بخش تقسیم می‌شود: ایمنی فعال و ایمنی غیر فعال.ایمنی فعال  تندر 90در حین رانندگی،که شامل سیستم ترمز و سیستم ترمز ضد قفل ( ABS ) می‌شود که در این خودور بسیار عالی است. به طور کلی تندر 90 در بخش ترمز جزو بهترین‌ها است.ایمنی غیرفعال نیز در زمان تصادف خود را نشان می‌دهد مانند محکم بودن بدنه و ستون‌ها وعمل کردن ایربگ ها. بدنه این خودرو در چند جا تقویت شده و بسیار محکمی است که در تصادفات تأثیرگذار است.

تندر 90 ، مشخصات موتور

موتور K4M  تندر ۹۰ یکی از معروف ترین موتورهای تولید شده کارخانه رنو است.

موتور تندر 90 از نوع پاشش چند نقطه‌ای و قدرت خروجی ۱۱۰ اسب بخاری می باشد و مصرف خودرو تندر 90 پایین است.موتور تندر 90 تایمینگ تسمه‌ای را دارا میباشد که سر و صدای کمی داشته و کارکرد ان نرم می باشد و آلاینده کمی تولید می‌کند و تا استاندارد یورو ۵ را هم پشتیبانی می‌کند.

بهترین روغن موتور برای تندر 90

Tondar90
Tondar90

حجم روغن موتور مورد نیاز برای خودرو  تندر 90:

روغن موتور مناسب L90 طبق دفترچه راهنمای خودرو 10W-40 SL نیمه سینتتیک می‌باشد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تولید روغن موتور های با کیفیت تر می‌توانید برای خودروی تندر 90 از روغن موتور های با شاخص API ( کیفیت) SM و SN نیز استفاده کنید که باعث عملکرد بهتر موتور وبیشتر شدن عمر روغن موتور می‌شود.

حجم روغن موتور تندر90 با تعویض فیلتر روغن: 4.8 لیتر می باشد.

حجم روغن موتور تندر 90 بدون تعویض فیلتر روغن: 4.3 لیتر می باشد.

توصیه ما بر این است با توجه به الودگی هوا و کار کرد بالای موتور و سایر قطعات روان کنندگی و گرفتن رضایت مطلوب از روغن حتما با تعویض روغن،فیلتر هوا و فیلتر روغن نیز تعویض شود.

انتخاب بهترین روغن موتور برای تندر 90

آیتم های مهم در خرید روغن موتور برای تندر 90

 • شاخص API:این شاخص بر اساس حروف الفبای انگلیسی /SL/SM/SN می باشد.
 • شاخص SAE: برای روغن موتور L90 این شاخص 10W40 می باشد که مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد. در مناطق خیلی سردسیر می توان از روغن موتور با شاخص 5W40 نیز استفاده نمود.
 • شاخص پایه روغن: روغن موتور L90 بر اساس شاخص پایه روغن، نیمه سنتتیک می‌باشد اما برای عملکرد بهتر موتور و افزایش راندمان در فرآیند روانکاری بین قطعات موتور می‌توانید از روغن موتور تمام سنتتیک نیز استفاده نمایید.

بهترین روغن موتور برای تندر 90 را از لینکهای زیر انتخاب نمایید.

بهترین روغن گیربکس برای تندر 90:

روغن گیربکس مناسب برای خودرو تندر 90 اتوماتیک با توجه به دفترچه راهنمای خودرو ATF DEXRON III H می‌باشد.

روغن گیربکس مناسب برای خودرو تندر 90 دستی با توجه به دفترچه راهنمای خودرو 75W80 GL-5  می‌باشد.

 • حجم روغن گیربکس قابل تعویض در خودروی تندر 90 اتوماتیک: 6 لیتر
 • حجم روغن گیربکس قابل تعویض در خودروی تندر 90 : 3 لیتر

نظرات (2)

حمید

مطالب بسیار مفید و کاربردی است

  با سلام و احترام
  خوشحالیم که مورد توجه واقع شد.