مشخصات، قیمت و خرید روغن موتور TU5P

TU5P

مشخصات، قیمت و خرید روغن موتور TU5P

مشخصات، قیمت و خرید روغن موتور TU5P با بررسی مشخصات و قابلیت ها و روغن مناسب آن

موتور TU5P و مناسب ترین روغن موتور برای TU5P

اویل بست در این مقاله در مورد مناسب ترین روغن موتور برای TU5Pمی گوید :

موتور TU5P

این موتور ۱۵۹۸ سی سی حجم دارد و ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ در آن دیده می شود. در پیشرانه TU5P به سامانه زمان‌بندی متغییر سوپاپ ها یا همان CVVT مجهز شده و پمپ روغن متغییر بر روی آن نصب گردیده است. به گفته مهندسان ایران خودرو، این تغییرات بر روی TU5 باعث شده تا سطح دوام این موتور ارتقا پیدا کند و از سویی در هنگام استفاده در نسخه‌های دنده‌ای ، مصرف سوخت متوسط نزدیک به ۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را داشته باشد.

تفاوتهای TU5P و TU5

 

افزایش راندمان TU5P

tu5p Efficiency
tu5p Efficiency

بنا بر اطلاعات موجود در سایت ایران خودرو موتور TU5 پلاس یا  TU5P ، نسل جدید موتور TU5 و ارتقا یافته از نظر قدرت ، همراه با کاهش میزان مصرف سوخت است و همچنین منطبق برآخرین استاندارد زیست محیطی است. موتور TU5P  نسبت به موتور TU5 از بهبود عملکرد ۵ تا ۷ درصد بیشتر در توان و گشتاور برخوردار است.

در حال حاضر محصولات تارا با گیربکس دستی ، تارا اتوماتیک ۶ سرعته و رانا پلاس سقف شیشه ای با گیربکس ۶ سرعته دستی و همچنین اخیرا پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۶ سرعته و پژو ۲۰۷ دستی ۶ سرعته مجهز به موتور TU5P می‌باشند.

تکنولوژی CVVT

موتور TU5 پلاس از تکنولوژی‌ زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ یا  CVVT بهره برده است که در خودرو‌های مجهز به این موتور مورد استفاده قرار گرفته است .  CVVT  مخفف Constantly Variable Valve Timing به معنی زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ‌ها است.

در این سامانه می توان زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را از پیستون ها مستقل و جداگانه آن ها را کنترل کرد . یعنی در دور موتورهای بالا با چرخاندن میل سوپاپ می توان زمان باز شدن سوپاپ های هوا را تغییر داد ، تا هوای بیشتری وارد موتور شود و افت توان را در دور موتور بالا شاهد نباشیم.

در موتور TU5P سامانه CVVT روی میل سوپاپ ورودی هوا قرار گرفته است که باعث افزایش راندمان موتور می شود . این موتور از فناوری زمان‌ بندی متغیر مداوم سوپاپ‌ ها (CVVT) ، پمپ روغن با خروجی متغیر و بهبود در اتاقک احتراق موتور بهره می برد.

این سامانه ها باعث بهبود قابل‌ توجهی در چابکی و شتاب در دور پایین، توان در دور بالا، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی شده است.سیستم CVVT  در موتور TU5P  می‌تواند در تمام دور‌های موتور زمان بندی سوپاپ‌ها را بدون توجه به موقعیت پیستون در اختیار بگیرد و به این ترتیب سوپاپ‌ها می‌توانند به صورت مستقل باز و بسته شوند.

سیستم زمان بندی متغیر، پروسه ای از تغییر زمان رفت و آمد سوپاپ‌ها و بیشتر برای بهتر شدن راندمان و کارایی ، صرفه جویی در سوخت و خروج بهینه دود طراحی شده است.

نسبت تراکم

موتور TU5پلاس به نسبت  TU5، قدرت خروجی بیشتر و مصرف سوخت کمتری دارد.از نظر حجم دقیقا دارای همان حجم موتور TU5 یعنی 1587 سی سی است.اما نسبت تراکم در این موتور افزایش داشته و به نسبت 11 به یک رسیده است.

TU5P

مزایای موتور TU5P   نسبت به TU5

 • ارتقاء تکنولوژی موتور (اضافه شدن CVVT یا زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ ها
 • کاهش مصرف سوخت
 • بهبود شتابگیری خودرو (ارتقاء عملکردی موتور به لحاظ توان و گشتاور)
 • کاهش اصطکاك‌های داخل موتور (پیستون‌های ضد سایش)
 • ارتقاء استانداردآلایندگی به یورو ۵

موتور TU5 پلاس توانایی تولید حداکثر قدرت 113 اسب بخار در دور موتور 5800 و حداکثر گشتاور 144 نیوتن متر را در دور موتور 4500 دارد.

موتور EC5  یا  TU5P

تفاوت اصلی موتور EC5 با TU5 در تکنولوژی زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها یا CVVT است. این تکنولوژی اولین‌بار، یک قرن پس از ساخت اولین موتور احتراق داخلی توسط شرکت پورشه با نام VarioCam معرفی شد.

امروزه بسیاری از خودروسازها راهکارهای مشابهی را برای بهینه سازی موتورهای خود به‌ وجود آوردند. افزایش بازدهی، کاهش مصرف ، پایین آوردن آلایندگی زیست محیطی و افزایش عمر موتور از مزایای زمان‌بندی تنظیم شونده سوپاپ ورودی است.

TU5P
موتور TU5 پلاس یا TU5P ،

تکنولوژی CVVT کنترلی اضافی روی سوپاپ گازهای ورودی می‌دهد ، به این صورت که در سرعت‌های بالا سوپاپ ورودی وسط و در پایان مرحله‌ کمپرس باز می‌شود. در عین حال در سرعت‌های کم نیز با تغییر زمان‌بندی سوپاپ گازهای ورودی در مرحله‌ مکش، باعث افزایش بازدهی می‌شود.

در مرحله‌ی مکش با زودتر بسته شدن سوپاپ ورودی حجم مخلوط احتراق افزایش یافته و بازده موتور بالاتر می‌رود. علاوه بر این در هنگام کاهش کمپرس ورودی با جبران فشار نقصانی از ضعیف نیروی احتراق جلوگیری می‌کند.

حجم روغن موتور TU5P با تعویض فیلتر روغن :

 موتور TU5P

 • روغن برای موتور 1600 سی سی :  3.8 لیتر

سطح کیفی روغن موتور برای موتور TU5P

 • API : سطح کیفیت  SN را میتوانید انتخاب نمایید .
 • SAE: برای هوای گرم روغن موتور  5W40  و برای هوای سرد و زمستان روغن 5W30  توصیه می شود.
 • برای اکثر آب و هوای ایران همان 5W40 مناسب می باشد.
 • 14%
  روغن موتور aisin 5w40 sn plusAISIN-TOYOTA

  روغن موتور AISIN 5W40

  449,000 تومان
  AISIN 5W40-SN PLUS روغن موتور آیسین 5W40 با سطح کیفیت  +SN و به صورت تمام سنتتیک  بوده و مناسب انواع خودروهای وارداتی می باشد، این روغن را می توان برای خودروهای توربو شارژ نیز استفاده نمود. هیوندایی    کیا موتورز   تویوتا    لکسوز  و....
  روغن موتور هیوندای اکستیر 5W405W40

  روغن موتور هیوندای اکستیر 5W40 SN یک لیتر

  195,000 تومان
  مزایای استفاده کننده حداکثر تمیز بودن موتور عمر طولانی موتور عملکرد عالی در برابر سرما و گرمایشی روغن موتور با کاراکتر طولانی مدت مصرف سوخت پایین مصرف روغن کم افزایش عمر سرویس از فیلتر ذرات سوخت افزایش سازگاری با محیط زیست به لطف جدیدترین فناوری سنتز
 • 23%
  aisin 5w40 sn plusAISIN-TOYOTA

  روغن موتور آیسین 5W40

  1,620,000 تومان
  AISIN 5W40-SN PLUS روغن موتور آیسین 5W40 با سطح کیفیت  +SN و به صورت تمام سنتتیک  بوده و مناسب انواع خودروهای وارداتی می باشد، این روغن را می توان برای خودروهای توربو شارژ نیز استفاده نمود. هیوندایی    کیا موتورز   تویوتا    لکسوز  و....
  روغن موتور هیوندای اکستیر 5w405W40

  روغن موتور هیوندای اکستیر 5W40 SN

  745,000 تومان
  مزایای استفاده کننده حداکثر تمیز بودن موتور عمر طولانی موتور عملکرد عالی در برابر سرما و گرمایشی روغن موتور با کاراکتر طولانی مدت مصرف سوخت پایین مصرف روغن کم افزایش عمر سرویس از فیلتر ذرات سوخت افزایش سازگاری با محیط زیست به لطف جدیدترین فناوری سنتز
  روفن موتور ادینول 5W40روغن موتور ادینول 5w40

  روغن موتور ادینول 5w40

  1,069,000 تومان
  مزایای استفاده کننده شروع سرد و رفتار گرم کردن مناسب ، حتی در دماهای پایین روانکاری ایمن در کلیه شرایط کار پاکیزگی عالی موتور طول عمر طولانی را برای همه روغن کاری قطعات تضمین می کند حداکثر محافظت و طول عمر طولانی برای ماشین شما پتانسیل بالای پس انداز در مصرف سوخت وسایل نقلیه شما
  شرکت نفت بهران

  روغن موتور بهران سوپر رانا 5W40

  585,000 تومان
  روغن موتور بنزینی سنتتیک با عملکرد مناسب است که برای روانکاری خودرو های با طراحی موتور سال 2011 به بعد پیشنهاد می شود. روغن موتور بهران سوپر رانا : SAE 5W40  API SN   تمام سنتتیک
  لیکومولی سوپر لایش لایف 5W40-4لیترخرید اینترنتی روغن موتور لیکومولی و قیمت انواع روغن موتور لیکو مولی از فروشگاه آنلاین اویل بست روغن LIQUIMOLY

  روغن موتور لیکومولی سوپر لایش لایف 5W40

  شروع از : 845,000 تومان
  ویژگی‌‎های روغن موتور لیکومولی سوپر لایش لایف 5W40 : روغن پایه سینتتیک  تشکیل پوشش مناسب روانکار  تضمین سلامت موتور در برابر سایش و استهلاک کارکرد روان و بی صدای موتور با لیکومولی بیشتر برانید  رانندگی بیشتر
 • Divinol Syntholight 5W-40 top

  روغن موتور دیوینول Divinol Syntholight Top 5W-40

  825,000 تومان
  روغن موتور دیوینول تاپ 5W40 ، روغنی است روان که مبتنی بر مدرن ترین فن آوری سنتز HC است.این محصول با توجه به کاهش اصطکاک و همچنین کارآیی خوب در شروع سرما ، از خواص عالی کار ، سایش کم و صرفه جویی در سوخت استفاده می کند.روغن موتور دیوینول Divinol Syntholight TOP 5W-40 برای موتورهای بنزینی احتراق داخلی و موتورهای دیزلی با تنفس طبیعی و توربو شارژر طراحی شده…
 • divinol 5w40 SN 4LIT

  روغن موتور دیوینول 5W40

  595,000 تومان
  ویژگی های روغن موتور دیوینول 5w40 1-کارکرد 10 هزار کیلومتر 2-کارآیی خوب در استارت سرما 3- خواص عالی عملکرد در داخل موتور 4- سایش کم و نزدیک به صفر (ZFM) 5- صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت 6-کاهش اصطکاک
 • روغن موتور زیک X9 - 5W40SKZIC LOGO

  روغن موتور زیک X9-5w40

  1,150,000 تومان
  ویژگی ها : حفاظت فوق العاده در برابر سایش و ورانکاری ایده آل حداکثر کنترل آلاینده های موتور و لجن گذاری و پاکیزگی حداکثر موتور تامین حداکثر شتاب و قدرت موتور و عملکرد عالی در شرایط پر فشار تایید شده توسط خودروسازان اروپایی (بنز و بی ام و)

نظرات (4)

بهنام

مطالب بسیار دقیق بررسی شده بود.
ممنون از شما
فقط جسارتا پیشنهاد میکنید که روغن 5W40 استفاده کنیم ؟

  با سلام و احترام
  قطعا 5w40 برای این موتور مناسبترین انتخاب هست.
  در هوای بسیار سرد زیر 10- درجه سانتیگراد بهتره از 5w30 استفاده بفرمایید.

وحید

توصیه شرکت تولیدی روغن موتور 10w40 هست شما بر چه مبنایی روغن موتور 5w40 را توصیه میکنید

  با سلام و احترام
  با توجه به تجربه و همچنین اطلاعات اولیه سازنده موتور tu5 فرانسه

نظر خود را بنویسید